Bóle i zawroty głowy? To może być udar
Co to jest udar słoneczny?
Udar słoneczny to przegrzanie organizmu, które może prowadzić do przekrwienia mózgu i opon mózgowych. Inaczej nazywane jest również porażeniem słonecznym. To sytuacja bardzo niebezpieczna, która może skutkować zapadnięciem w śpiączkę, a nawet śmiercią. Jakie są jego objawy i co robić wówczas robić? Kilka najważniejszych informacji odnajdziesz poniżej.
Objawy i pomoc
Objawy udaru to najczęściej bóle oraz zawroty głowy, osłabienie, a także odczuwanie niepokoju. W takim przypadku należy wezwać pomoc dzwoniąc pod numer 112 albo 999. Warto również poprosić kogoś, aby nam towarzyszył. Należy również udać się w miejsce, gdzie jest cień. Woda, chłodne okłady i prysznic to działania, które z pewnością pomogą. Szybkie działanie jest bardzo ważne, ponieważ może uchronić przed śpiączką, a nawet śmiercią.
Udar cieplny może przytrafić się każdemu. Najbardziej jednak narażone są dzieci, osoby otyłe, starsze i te pod wpływem alkoholu. Warto więc obserwować otoczenie, być może ktoś potrzebuje pomocy. Jeśli tak się stanie, należy osobę przenieść w zacienione miejsce, jeśli może spożywać płyny warto je jej podać. Trzeba oczywiście zadzwonić po karetkę, wybierając numer 112 albo 999. Osoba po drugiej stronie słuchawki udzieli informacji na temat czynności, które pomogą osobie potrzebującej.
Zadbaj o siebie
Lato to często czas beztroski, jednak nie może zabraknąć również zdrowego rozsądku. Warto unikać przebywania na dworze, gdy słońce wykazuje się największą aktywnością. Krem z filtrem, napoje oraz osłonięcie szyi i karku to podstawa, o której powinno pamiętać się zawsze w letnie dni. Takie działanie pozwoli zminimalizować ryzyko udaru, który może skończyć się śpiączką, a w ekstremalnych przypadkach nawet śmiercią.
Podsumowanie
Udar może zdarzyć się każdemu, jednak można zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Warto dbać o nawodnienie, używać kremu z filtrem i ochraniać skórę, głowę oraz kark przed działaniem promieni słonecznych. Bezpiecznym sposobem na spędzenia czasu na dworze w lato, jest wybieranie zacienionych miejsc. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich ja bóle i zawroty głowy, niepokój czy osłabienie, trzeba działać jak najszybciej. Cień, woda, chłodne okłady i prysznic to podstawa, nie można zapomnieć także o wezwaniu pomocy. Warto obserwować otoczenie, ponieważ ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Pamiętaj, że szybkie działanie może ratować nie tylko zdrowie, ale często także życie.